ISO 22000-ն Սննդամթերքի անվտանգության կառավարման միջազգային ստանդարտ է։
Այն համատեղում և լրացնում է ISO 9001-ի և ՍՎԿՎՄ-ի հիմնական տարրերը՝ սննդի անվտանգության կառավարման համակարգի (FSMS) զարգացման, իրականացման և շարունակական կատարելագործման համար արդյունավետ համակարգ տրամադրելու նպատակով։
Անվտանգ սնունդի սպառողների պահանջարկի ավելացումը, բազմաթիվ ընկերությունների հանգեցրել է զարգացնել և՛ սննդամթերքի որակը, և՛ անվտանգության կառավարման համակարգերը՝ հիմնվելով սպառնալիքների վերլուծության և կրիտիկական վերահսկման միավորումների վրա (ՍՎԿՎՄ)։ 2001թ.-ին ISO-ն սկսեց զարգացնել վերստուգվող ստանդարտ, որը հետագայում սահմանում է ՍՎԿՎՄ-ի դերը սննդի անվտանգության կառավարման համակարգերում և ձևավորեց նորաստեղծ ISO 22000-ը։ ISO 22000 ստանդարտը նախատեսված է սննդամթերքի անվտանգության կառավարման պահանջները այն կազմակերպություններին սահմանելու համար, որոնք պետք է համապատասխանեն և գերազանցեն սննդամթերքի անվտանգության կանոնները ամբողջ աշխարհում։ Այն մի ստանդարտ է, որը ընգրկում է բոլոր սպառողական և շուկայական կարիքները։ ISO 22000-ն արագացնում և պարզեցնում է գործընթացը, առանց այլ որակի կամ անվտանգության կառավարման համակարգերի վտանգի ենթարկելու։
ISO 22000 –ը միջազգային սերտիֆիկացման ստանդարտ է, որով սահմանվում է սննդամթերքի անվտանգության կառավարման համակարգերի պահանջները։ Այն կարող է օգտագործվել բոլոր կազմակերպությունների կողմից, մատակարարման համակարգում՝ ֆերմերներից մինչև սննդի ծառայությունների, մշակման, փոխադրման, պահեստավորման, տարածման և փաթետավորման։
ISO 22000-ն ստեղծում է համապատասխան անվտանգության ստանդարտ, որը ընդունված է ամբողջ աշխարհում։ Ինտեգրելով բազմաթիվ սկզբունքներ, մեթոդաբանությաններ և ծրագրեր՝ ISO 22000-ը շատ հեշտ է հասկանալ, կիրառել և ընդունել։ Այն դա դարձնում է առավել արդյունավետ, որպես գործիք դեպի շուկա մուտք գործելու համար, քան նախորդ ազգային ստանդարտների համակցությունները։
ISO 22000-ը հատկորոշում է սննդամթերքի անվտանգության կառավարման համակարգի պահանջները, որը համատեղում է լավ ճանաչված հիմնական տարրերը, որպեսզի ապահովի սննդամթերքի անվտանգությունը սննդամթերքի շղթայում, մինչև վերջնական սպառմումը.
- Միջազգայնորեն և ամբողջ մատակարարման շղթայով ինտերակտիվ հաղորդակցման ապահովում։
- Համապատասխանություն ՍՎԿՎՄ սկզբունքների հետ՝ սպառնալիքի վերլուծություն, կրիտիկական վերահսկման միավորների բացահայտում, կրիտիկական կապերի հիմնում, կրիտիկական վերահսկման միավորների վերահսկում, ուղղիչ գործողությունների հիմնում, հաշվետվությունների հաշվառում, ստուգում։
- Կամավոր և անհրաժեշտ չափանիշների համաձայնեցում
- Մի սխեմայի ստեղծում, որը հավասարեցված է ISO 9001:2008-ին։
- Համակարգի կառավարում
- Գործընթացի հսկում
HACCP - ISO 22000:2005 սերտիֆիկացման առավելությունները
- Հաճախորդների գոհունակություն՝ այն ապրանքների առաքմամբ որոնք շարունակաբար համապատասխանում են հաճախորդի պահանջներին, ինչպես նաև որակյալ են, անվտանգ և օրինական։
- Գործընթացների ծախսերի նվազում՝ գործընթացների շարունակական կարգավորմամբ և գործընթացների արդյունավետության վրա ազդելով։
- Գործընթացների արդյունավետություն՝ ինտեգրելով որպես պայման պահանջվող ծրագրերը (PRP's & OPRP's), HACCP-ը՝ ISO ISO 9001-ի «Պլանավորել, Իրականացնել, Ստուգել, Գործել» փիլիսոփայությամբ, սննդի անվտանգության կառավարման համակարգը բարելավելու համար։
- Բարելավված շահագրգիռ կողմերի հարաբերություններ՝ ներառելով աշխատակիցներին, հաճախորդներին և մատակարարներին։
- Իրավական համապատասխանություն՝ հասկանալով թե ինչպես են կանոնադրական և կարգավորող պահանջները ազդում կազմակերպության և իր հաճախորդների վրա և համապատասխանության փորձարկում ներքին աուդիտի և կառավարման տեսությունների միջոցով։
- Բարելավված ռիսկերի կառավարում՝ ապրանքի կայունության և վերահսկելիության միջոցով։
- Ապացուցված բիզնես հավատարմագրեր՝ ընդունված չափանիշների անկախ ստուգման միջոցով։
Ավելի շատ բիզնես ծրագրեր նվաճելու հնարավորություն՝ մասնավորապես երբ գնումների պայմանները որպես պայման սերտիֆիկացում են պահանջում։

ISO 22000 это Международный Стандарт Управления Безопасностью Пищевых продуктов. Он сочетает в себе и дополняет основные элементы стандарта ISO 9001 и HACCP, чтобы обеспечить эффективную основу для разработки, внедрения и постоянного улучшения Системы Менеджмента Пищевой безопасности (FSMS).
Увеличение потребительского спроса на безопасные продукты питания привело многих компаний к разработке требований качества продуктов питания и системы управления безопасностью, основанных на анализе рисков и критических контрольных точек (НАССР). В 2001, ISO начал разработку стандарта, который определяет дальнейшую роль HACCP в пищевой системе управления безопасностью и завершилось в недавно сформированной ISO 22000. ISO 22000 стандарт намерен определить потребности управления безопасностью продуктов для компаний, которые должны соответствовать и удовлетворять правилам безопасности пищевых продуктов во всем мире. Это единный стандарт, который охватывает все потребительские и рыночные потребности. Это ускоряет и упрощает процессы, не подвергая риску систему качества или других систем управления безопасностью других компаний.
ISO 22000 является международным стандартом по сертификации, определяет требования систем менеджмента пищевой безопасности. Он может быть использован всеми организациями, в цепочке поставок - от фермеров до общественного питания, для переработки, транспортировки, хранения, розничной торговли и упаковки.
ISO 22000 создает гармонизированный стандарт безопасности, который принят во всем мире. Благодаря интеграции нескольких принципов, методологий и приложений, ISO 22000 легче понять, применять и признать. Это делает его более эффективным и действенным как инструмент для вступления на рынок, чем предыдущие комбинации национальных стандартов.
ISO 22000 определяет требования для системы управления безопасностью пищевых продуктов, которая сочетает в себе хорошо признаные ключевые элементы для обеспечения безопасности пищевых продуктов по всей пищевой цепочке, вплоть до конечного потребителя.
- Обеспечение интерактивного общения на международном уровне и по всей цепочке поставок.
- Соблюдение принципов НАССР - Анализ рисков, определение критических контрольных точек (ККТ), создание важных связей, создание корректирующих действий, документооборот, мониторинг.
- Согласование добровольных и объязательных требований.
- Создание структуры, которая соответствует ISO 9001:2008.
- Система управления.
- Контролирование процессов.
Преимущества ISO 22000:2005 - HACCP сертификации
- Удовлетворенность клиентов - через поставку товаров, которые последовательно удовлетворяют потребности клиентов, в том числе требований законодательных, требований по качеству и безопасности.
- Снижение эксплуатационных расходов за счет непрерывного улучшения процессов и достяжения эффективности.
- Улучшение отношения между заинтересованными сторонами, в том числе сотрудниками, клиентами и поставщиками.
- Соблюдение юридических норм - от понимания того, как законодательные и нормативные требования влияют на организацию и ее клиентов, мониторинг на основе внутреннего аудита и анализа со стороны руководства.
- Улучшение управления рисками через прослеживаемость создания продукта по всей цепочке процесса жизненного цикла продукции.
- Мониторинг через независимую проверку по международным признанныхм стандартам.
-
Возможность участия и выигрыша в тендерах, где для закупок требуют сертификацию в качестве условия поставки.