ISO 14001-ը Միջավայրի կառավարման համակարգի (EMS) միջազգային ճանաչում ունեցող ստանդարտների փաթեթ է, որը համապատասխանում է ցանկացած բիզնեսի կամ կազմակերպության՝ անկախ դրա չափից, գտնվելու վայրից կամ եկամտից։ Այս ստանդարտները ձևավորվել են Ստանդարտացման միջազգային կազմակերպության կողմից (ISO), որը ամբողջ աշխարհում իր կոմիտեների ներկայացուցչություններն ունի։ ISO 14000 փաթեթն իր մեջ է ներառում ISO 14001 հայտնի ստանդարտը, որը ներկայացնում է ստանդարտների հիմնական մասը։ Այն կիրառվում է կազմակերպությունների կողմից միջավայրի արդյունավետ կառավարման համակարգ նախագծելու և իրականացնելու համար։ Այս շարքում ներառված են ISO 14004 ստանդարտը, որը միջավայրի լավ կառավարման համար լրացուցիչ ուղեցույցներ է տրամադրում, և այլ ավելի մասնագիտացաված ստանդարնտեր, որոնք գործում են միջավայրի կառավարման հատուկ բնագավառների հետ։
ISO 14000 միջավայրի կառավարման ստանդարտները օգնում է կազմակպություններին նվազեցնել իրենց բացասական ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա։ ISO 14000-ում ներառված նորմերի շարքի հիմնական նպատակն է՝ «կազմակերպություններում խթանել միջավայրի ավելի արդյունավետ և որակյալ կառավարմանը և տրամադրել օգտակար և կիրառելի գործիքներ, որոնք ծախսարդյունավետ են, հիմնված են համակարգի վրա, ճկուն են և ներկայացնում են լավագույն կազմակերպությունները և կազմակերպչական հմտությունները՝ պիտանի միջավայրին համապատասխան տեղեկատվության հավաքման, մեկնաբանման և հաղորդակցման համար»։
Այն միջավայրի կառավարման համակարգի ներկայացման և ընդունման համար ցուցումների աղբյուր է առաջարկում, որը, ինչպես ISO 9000 որակի կառավարման համակարգի շարքը, որն այժմ լայնորեն կիրառելի է և ներկայացնում է առկա որակի կառավարման հմտությունների լավագույն տեխնոլոգիաների փոխանցման գործիքը, հիմնված է համաշխարհային լավագույն փորձի վրա։ ISO 14000 շարքի կառուցվածքը նման է ISO 9000 որակի կառավարման ստանդարտին և երկուսնել կարելի է իրականացնել միաժամանակ։
ISO 14001-ը համարվում է կառավարման համակարգի հիմնական ստանդարտը, որը հատկորոշում է Միջավայրի կառավարման համակարգի ձևավորման և պահպանման պահաջները։ Գոյություն ունեն ISO 14001-ի պատանջներին համապատասխանող միջավայրի քաղաքականության մեջ պահանջված հետևյալ երեք հիմնական պարտավորությունները՝
- Աղտոտման կանխարգելում
- Համապատասխանություն օրենսդրության հետ
- Միջավայրի կառավարման համակարգի շարունակական բարելավում
Այս պարտավորությունները օգտակար են միջավայրի ընդհանուր գործողությունների բարեփոխումների համար։
ISO 14001-ն կարող է օգտագործվել որպես գործիք, որը կենտրոնացված է ձեր միջավայրի գործոնների կամ ձեր գործունեությունների, արտադրանքի և ծառայությունների միջավայրի հետ փոխազդման վրա, օրինակ՝ օդային, հողային կամ ջրային արտանետումները։ Կազմակերպությունները պետք է տեղեկացնեն, թե ինչ են մտադիր անել, հետևեն իրենց ընթացակարգերն և արձանագրեն իրենց ջանքերը, որպեսզի կատարելագործում և համապատասխանություն ցուցաբերեն։ Դուք պետք է նպատակներ, խնդիրներ սահմանեք և ծրագրեր իրականացնեք ձեր միջավայրի պաշտպանությունը բարելավելու համար, որը հաճախ ֆինանսական օգուտներ է բերում։
Կազմակերպություններից պահանջվում է սահմանել կիրառելի իրավասու, կանոնադրական և այլ հարակից պահանջներ։ Հատկապես կարևոր է սահմանել օրենսդրության ազդեցությունը ձեր վրա, այնպես որ համապատասխան չափանիշները հնարավոր կլինի ընդունել և պարբերաբար գնահատել, ապահովելով որ պահանջները հասկանալի են և իրականացվում են աշխատողների կողմից։
ISO 14001-ը ուղեկցվում է ISO 14004-ով Միջավայրի կառավարաման համակարգերի Սկզբունքների, համակարգերի և աջակցող հնարների հիմնական ուղեցույցներով։ Այս ստանդարտը պարունակում է այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են MS-ի(Կառավարման համակարգի) ստեղծումը, բարելավումը, իրականացումը, պահպանումը և քնարկում է դրան վերաբերվող հիմնական խնդիրները։
ISO 14001:2004-ի առավելությունները
- Միջավայրի բարելավված գործընթացները ղեկավարվում են բարձրագույն ղեկավար օղակների կողմից։
- Ծախսերի խնայողությունը կարող է բարելավել Էլեկտրաէներգիայի և ջրի կիրառման բարելավվման և արտանետումների նվազեցման միջոցով։
- Աղտոտման միջադեպերի ռիսկի և միջավայրի այլ աղտոտումների դեպքերի նվազեցում, հետևաբար ձերբազատում մաքրման ավելորդ ծախսերից և/կամ կարգավորող մարմինների կողմից իրականացվող հարկադիր գործողություններից։
- Բնորոշ խնդիրների ճշգրիտ ժամկետում հղման համար նոր օրենսդրության հաստատման միջոցով օրենսդրության հետ համապատասխանություն։
- Օրենսդրությանը չհամապատասխանելու և հետագա ծախսերի/մեղադրանքների ռիսկի նվազեցում։
- Բրենդի բարելավված հեղինակություն, որի միջոցով հաճախորդները կտեսնեն մի կազմակերպություն, որը ղեկավարում է իր մեծ ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա։

ISO 14000 является семейством международных признанных стандартов по системам экологического менеджмента, которые применимы к любой компании или организации, независимо от размера, расположения или дохода. Эти стандарты разрабатываются Международной организацией по стандартизации (ISO), которая имеет представительство от комитетов по всему миру. ISO 14000 семейство включает в себя прежде всего ISO 14001, который представляет собой основной набор стандартов, используемых организациями для разработки и реализации эффективной системы экологического менеджмента. Другие стандарты, включенные в этой серии являются ISO 14004, что дает дополнительные руководящие принципы для функционирующей системы управления окружающей средой, и более специализированные нормы, касающиеся конкретных аспектов окружающей среды.
ISO 14000 стандарты экологического менеджмента существуют, чтобы помочь организациям уменьшить негативность создействия их деятельности на окружающую среду. Основная цель серии стандартов ИСО 14000 является "содействовать более эффективному и действенному управлению окружающей средой в организациях и обеспечение полезных и используемых инструментов - те, которые являются экономически эффективными, основанными на системах, гибкими и отражающими лучшие организационные навыки для сбора, интерпретациии распространения экологически соответствующей информации.
Она предлагает указания для внедрения и принятия системы экологического менеджмента на основе лучших универсальных практик, так же, что и ISO серии 9000 по системе менеджмента качества, которая сейчас широко применяется, представляет собой инструмент для передачи технологий из наилучших имеющихся методов управления качеством. В структуре, ISO серии 14000 схожи с ISO 9000 управления качеством и обе могут быть реализованы параллельно.
ISO 14001 является стандартной системы управления, которая определяет требования к разработке и формулированию
- предотвращение загрязнения
- соответствие с законодательством
- постоянное улучшение EMS
Эти обязательства помогают улучшить общую экологическую деятельность.
ISO 14001 может использоваться в качестве инструмента. Он сосредоточен на контролировании ваших экологических аспектов или на то, как ваша деятельность взаимодействуют на окружающую среду; например, выбросы в атмосферу, почву или воду. Организации должны описать, что они намерены делать, придерживаться своих процедур и записывать свои действия, чтобы продемонстрировать соблюдение и совершенствование. Вы установите цели, задачи и осуществляете программы, чтобы улучшить вашу экологическую деятельность, которая и приводит к финансовой выгоде.
Организации необходимы определение применимых правовых, нормативных и связанных с ними требований. Особенно важно определить, каким образом законодательство влияет на соблюдение мер, что разработанные принципы приняты и периодически оцениваются, понятны сотрудниками и и приводит к эффективной реализацией.
ISO 14001 сопровождается ISO 14004, системы экологического менеджмента - общие руководящие указания по принципам, системам и методам поддержки. Этот стандарт распространяется на такие вопросы, как создание, внедрение, поддержание и улучшение ЕMS и обсуждает вопросы, связанные с требованиями.
Преимущества ISO 14001:2004
- Улучшенние экологической деятельности вышим руководством
- Достижения экономичности путем улучшения эффективности в использовании энергии и воды, так же через сокращение отходов
- Снижение риска загрязняющих инцидентов и других выбросов в окружающую среду и, следовательно, избегание ненужного очищения, расходов и/ или принудительные действия со стороны регулирующих органов
- Снижение риска несоблюдения законодательных требований и вытикающие из них затраты
- Улучшенние ориентации бизнеса и определение экологических проблем в своей сфере
- Улучшение рентабельности за счет сокращения расходов и повышения степени удовлетворенности клиентов.