ISO 27001 - 2005 ISMS
ISO / IEC 27001-ը՝ ISO / IEC 27000 ստանդարտների շղթայի աճող մասերից մեկը, Տեղեկատվության անվտանգության կառավարման համակարգի (ՏԱԿՀ) ստանդարտ է, որը հրատարակվել է 2005թ.-ի հոկտեմբերին Ստանդարտացման միջազգային կազմակերպության (ISO) և Միջազգային էլեկտրատեխնիկական հանձնաժողովի (IEC) կողմից։ Դրա ամբողջական անվանումն է ISO / IEC 27001:2005 - Տեղեկատվական տեխնոլոգիա - Անվտանգության մեթոդ - Տեղեկատվական անվտանգությոն կառավարման համակարգեր- Պահանջներ, բայց այն հայտնի է որպես «ISO 27001»։
ISO/IEC 27001 պաշտոնապես առանձնացնում է մի կառավարման համակարգ, որը նախատեսված է՝ տեղեկատվական անվտանգությունը պարզ կառավարման վերահսկողության ներքո մցնելու համար։ Լինել մի ձևական հատկորոշում նշանակում է, որ այն կարգավորում է հատուկ պահանջներ։ Այն կազմակերպությունները, որոնք պնդում են որ ընդունել են ISO / IEC 27001, հետևաբար, կարող են պաշտոնապես աուդիտի ենթարկվել և վավերացվել ստանդարտին համապատասխան (ավելի մանրամասն ստորև)։
Կազմակերպությունների մեծ մասը ունեն մի շարք տեղեկատվական անվտանգության վերահսկողություններ։ Սակայն, առանց ՏԱԿՀ-ի վերահսկողությունները հակված են որոշակիորեն անկազմակերպ ու մասնատված լինելուն, իրականացվելով հաճախ որպես հատուկ իրավիճակներում կարևոր լուծումներ, կամ պարզապես որպես համագումարում քննարկվող առարկաներ։ Ժամկետը լրացած մոդելները սովորաբար վերաբերվում են այս մակարդակին որպես «ժամանակավոր»: Գործընթացի անվտանգության վերահսկումները, որպես կանոն վերաբերվում են ՏՏ-ի կամ տվյալների անվտանգության որոշ հայեցակետերի, մասնավորապես, թողնելով ՏՏ-ին չվերաբերվող տեղեկատվական միջոցները (ինչպիսիք են գործավարությունը և մասնավոր գիտելիքները) քիչ պաշտպանված։ Օրինակ, բիզնես շարունակականության պլանավորումը և ֆիզիկական անվտանգությունը, կարող է կառավարվել ՏՏ-ից կամ տեղեկատվական անվտանգությունից բավականին անկախ, մինչդեռ Մարդկային ռեսուրսների փորձերը կարող են մի փոքր մեջբերում կատարել ողջ կազմակերպությունում տեղեկատվության անվտանգության դերերը և պատասխանատվությունները սահմանելու և հանձնարարելու համար։
ISO / IEC 27001 պահանջում է, որ կառավարումը.
- Պարբերաբար ուսումնասիրի կազմակերպության տեղեկատվական անվտանգության ռիսկերը, հաշվի առնելով սպառնալիքները, խոցելիությունը և հետևանքները,
- Մշակի և իրականացնի տեղեկատվական անվտանգության ստուգումների, և/կամ ռիսկի ուղղման այլ ձևերի (ինչպիսիք են ռիսկերից խուսափումը կամ դրանց փոխանցումը) հաջորդական և բազմակողմանի խնդրագրեր, որոնք վերաբերվեն այն ռիսկերին, որոնք անընդունելի են համարվում։
- Ընդունի մի կապակցող կառավարման ընթացակարգ, որը կհիմնավորի որ տեղեկատվության անվտանգության վերահսկումները շարունակականորեն համապատասխանում են կացմակերպության տեղեկատվությունների անվտանգության պահանջներին։
ISO / IEC 27001:2005 նախատեսված է տարբեր տիպի կիրառումների համար, ներառյալ հետևյալը.
- կիրառել կազմակերպությունների շրջանակներում անվտանգության պահանջները և նպատակները ձևակերպելու համար,
- կիրառել կազմակերպությունների շրջանակներում, որպես միջոց որը կերաշխավորի անվտանգության ռիսկերի արդյունավետ կառավարումը,
- կիրառել կազմակերպությունների շրջանակներում օրենքների և կանոնակարգերի հետ համապատասխանացումը ապահովելու համար,
- կիրառել կազմակերպությունների շրջանակներում, որպես ստուգումների իրականացման և կառավարման գործըթացի համակարգ, որպեսզի երաշխավորի կազմակերպության անվտանգության հատուկ մոտեցումների համապատասխանությունը,
- նոր տեղեկատվական անվտանգության կառավարման գործընթացի սահմանման համար,
- առկա տեղեկատվական անվտանգության կառավարման գործընթացների բացահայտման ու հստակեցման համար,
- կիրառել կազմակերպությունների ղեկավարների կողմից, տեղեկատվական անվտանգության կառավարման գործունեությունների վիճակը որոշելու համար,
- կիրառել կազմակերպությունների ներքին և արտաքին աուդիտորների կողմից, կազմակերպության ընդունած քաղաքականությունների, հրահանգների և ստանդարների հետ համապատասխանության աստիճանը որոշելու համար,
- կիրառել կազմակերպությունների կողմից, գործառնական կամ առևտրային նպատակներով համագործակցող առևտրային գործընկերներին և այլ կազմակերպությունների տեղեկատվական անվտանգության քաղաքականությունների, հրահանգների, ստանդարտների և ընթացակարգերի մասին համապատասխան տեղեկատվություն տրամադրելու համար,
- բիզնեսը լիազորող տեղեկատվության անվտանգության իրականացման համար,
- կիրառել կազմակերպությունների կողմից, հաճախորդներին տեղեկատվության անվտանգության մասին համապատասխան տեղեկատվություն տրամադրելու համար։
ISO 27000-ի առավելությունները
ISO 27000-ի շարքի մեկ կամ ավելի ստարնդարտների ընդունման և իրականացման դեպքում առավելությունները շատ են և բազմազան։ Չնայած որ դրանք հակված են տարբերվել կազմակերպությունից կազմակերպություն, այնուամենայնիվ դրանք ընդանուր առմամբ նույնն են։
Ստորև ներկայացված է պոտենցյալ օգուտների ցանկը։ Ինչպես այս կայքի բազմաթիվ նյութեր, սա նույնպես շարունակական ծրագիր է։ Կարող եք ներքևում բերված մեկնաբանությունների միջոցով լրացուցիչ նշումներ ավելացնել.
- Փոխգործունակցություն։ Սա է ստանդարտացման հիմնական օգուտը։ Գաղափարն այն է, որ տարբեր կողմերի համակարգերը ավելի լավ են միմյանց համապատասխանում, եթե նրանք հետևում են ընդհանուր ուղեցույցերին։
- Հավաստիացում։ Կառավարումը կարող է հավաստացած լինել համակարգի, բիզնես միավորի կամ այլ սուբյեկտի որակի համար, եթե հետևում են ընդունված համակարգին կամ մոտեցմանը։
- Պատշաճ ջանադրություն։ Համապատասխանությունը կամ հակառակ սերտիֆիկացումը և միջազգային ստանդարտները հաճախ կառավարության կողմից օգտագործվում են պատշաճ ջանադրություն ցույց տալու համար։
- Համեմատական վերլուծություն։ Կազմակերպությունները հաճախ օգտագործում են ստանդարտները, որպես իրենց գործնկերների շրջանակում իրենց կարգավիճակի չափ։ Այն կարող է օգտագործվել, որպես ընթացիկ դիրքի և առաջընթացի համեմատական վերլուծություն։
- Իրազեկություն։ Այնպիսի ստանդարտի իրականացումը ինչպիսին է ISO 27001 կարող են հաճախ հանգեցնել կազմակերպության ներսում անվտանգության առավելագույն իրազեկության։
- Շտկում։ քանի որ ISO 27001-ի (և այլ ISO 27000 ստանդարտների) իրականացումը ներգրավում է ինչպես գործարար կառավարումը, այնպես էլ տեխնիկական անձնակազմը, այն հաճախ հանգեցնում է ՏՏ-ի և բիզնեսի բազում շտկումների։
- Համապատասխանություն։ Չնայած որ կարող է տարօրինակ թվալ սա որպես առաջնային առավելություն ցուցակագրելը, սակայն հաճախ այս ներկայացնում է «ներդրման վերադարձի» ամենաարագ ձևը՝ եթե կազմակերպությունը, պետք է համապատասխանի տվյալների պաշտպանության, անձնական կամ ՏՏ կառավարման վերաբերյալ տարբեր կանոնակարգերի (հատկապես, եթե դա ֆինանսական, առողջապահական կամ կառավարական կազմակերպություն է), ապա ISO 27001 կարող են մեթոդաբանություն մեջբերել, որը թույլ է տալիս դա անել ամենաարդյունավետ եղանակով։
- Ծախսերի նվազեցում։ Տեղեկատվական անվտանգության ծախսը սովորաբար համարվում է մի ծախս, որը չի բերում ակնհայտ ֆինանսական ձեռք բերումներ։ Սակայն, այն դեպքում երբ դուք նվազեցնում եք միջադեպի պատճառով առաջացած ձեր ծախսերը այդ դեպքում առկա են ֆինանսական ձեռք բերումներ։ Դուք հավանաբար կունենաք ծառայության ընդհատում, պատահական տվյալների արտահոսք, դժգոհ աշխատակիցներ կամ նախկին աշխատակիցներ։ Ճշմարտությունն այն է, որ դեռևս ոչ մի մեթոդաբանություն և/կամ տեխնոլոգիաներ չեն հաշվարկել, թե որքան գումար կարող եք խնայել, եթե կանխեք նման միջադեպերի առաջացումը։ Բայց դա միշտ լավ է հնչում, երբ դուք դնում եք դրանք կառավարման ուշադրության կենտրոնում։
Շուկայական առավել դիրք։ Մի շուկայում, որն ավելի ու ավելի մրցունակ է, երբեմն շատ դժվար է գտնել մի բան, որը կտարբերակի ձեզ, ձեր հաճախորդների աչքերում։ ISO 27001 կարող է իսկապես լինել վաճառքի յուրահատուկ գագաթնակետ, հատկապես, եթե դուք քննարկում եք հաճախորդի կարևոր տեղեկատվությունը։
- Կարգ ու կանոն Ձեր բիզնեսում։ Այս մեկը թերևս առավել թերագնահատվածն է, եթե դուք մի ընկերություն եք, որը վերջին մի քանի տարիներին կտրուկ աճ է ունեցել, դուք կարող եք կանգնել հետևյալ խնդրի առջև՝ ո՞վ ի՞նչ պետք է որոշի, ո՞վ է որոշակի տեղեկատվության միջոցների պատասխանատուն, ո՞վ պետք է թույլատրի մուտքը դեպի տեղեկատվության համակարգ և այլն։

ISO 27001 - 2005 ISMS
ISO/IEC 27001, part of the growing ISO/IEC 27000 family of standards, is an Information Security Management System (ISMS) standard published in October 2005 by the International Organization for Standardization (ISO) and the International Electrotechnical Commission (IEC). Its full name is ISO/IEC 27001:2005 - Information technology -- Security techniques -- Information security management systems -- Requirements but it is commonly known as "ISO 27001".
ISO/IEC 27001 formally specifies a management system that is intended to bring information security under explicit management control. Being a formal specification means that it mandates specific requirements. Organizations that claim to have adopted ISO/IEC 27001 can therefore be formally audited and certified compliant with the standard (more below).
Most organizations have a number of information security controls. Without an ISMS however, the controls tend to be somewhat disorganized and disjointed, having been implemented often as point solutions to specific situations or simply as a matter of convention. Maturity models typically refer to this stage as "ad hoc". The security controls in operation typically address certain aspects of IT or data security, specifically, leaving non-IT information assets (such as paperwork and proprietary knowledge) less well protected on the whole. Business continuity planning and physical security, for examples, may be managed quite independently of IT or information security while Human Resources practices may make little reference to the need to define and assign information security roles and responsibilities throughout the organization.
ISO/IEC 27001 requires that management:
- Systematically examine the organization's information security risks, taking account of the threats, vulnerabilities and impacts;
- Design and implement a coherent and comprehensive suite of information security controls and/or other forms of risk treatment (such as risk avoidance or risk transfer) to address those risks that are deemed unacceptable;
- Adopt an overarching management process to ensure that the information security controls continue to meet the organization's information security needs on an ongoing basis.
ISO/IEC 27001:2005 is intended to be suitable for several different types of use, including the following:
- use within organizations to formulate security requirements and objectives;
- use within organizations as a way to ensure that security risks are cost effectively managed;
- use within organizations to ensure compliance with laws and regulations;
- use within an organization as a process framework for the implementation and management of controls to ensure that the specific security objectives of an organization are met;
- definition of new information security management processes;
- identification and clarification of existing information security management processes;
- use by the management of organizations to determine the status of information security management activities;
- use by the internal and external auditors of organizations to determine the degree of compliance with the policies, directives and standards adopted by an organization;
- use by organizations to provide relevant information about information security policies, directives, standards and procedures to trading partners and other organizations with whom they interact for operational or commercial reasons;
- implementation of business-enabling information security;
- use by organizations to provide relevant information about information security to customers.
Benefits of ISO 27000
The benefits of standardization, and of implementation of one or more of the ISO 27000 series are wide and varied. Although they tend to differ from organization to organization, many are common.
The following is a list of potential benefits. As with many items on this website, this is an ongoing project. Please feel free to add further points via the comments option below.
- Interoperability: This is a general benefit of standardization. The idea is that systems from diverse parties are more likely to fit together if they follow a common guideline.
- Assurance: Management can be assured of the quality of a system, business unit, or other entity, if a recognized framework or approach is followed.
- Due Diligence: Compliance with, or certification against, and international standard is often used by management to demonstrate due diligence.
- Bench Marking: Organizations often use a standard as a measure of their status within their peer community. It can be used as a bench mark for current position and progress.
- Awareness: Implementation of a standard such as ISO 27001 can often result in greater security awareness within an organization.
- Alignment: Because implementation of ISO 27001 (and the other ISO 27000 standards) tends to involve both business management and technical staff, greater IT and Business alignment often results.
- Compliance: It might seem odd to list this as the first benefit, but it often shows the quickest "return on investment" - if an organization must comply to various regulations regarding data protection, privacy and IT governance (particularly if it is a financial, health or government organization), then ISO 27001 can bring in the methodology which enables to do it in the most efficient way.
- Marketing edge: In a market which is more and more competitive, it is sometimes very difficult to find something that will differentiate you in the eyes of your customers. ISO 27001 could be indeed a unique selling point, especially if you handle clients' sensitive information.
- Lowering the expenses: Information security is usually considered as a cost with no obvious financial gain. However, there is financial gain if you lower your expenses caused by incidents. You probably do have interruption in service, or occasional data leakage, or disgruntled employees. Or disgruntled former employees. The truth is, there is still no methodology and/or technology to calculate how much money you could save if you prevented such incidents. But it always sounds good if you bring such cases to management's attention.
- Putting your business in order: This one is probably the most underrated - if you are a company which has been growing sharply for the last few years, you might experience problems like - who has to decide what, who is responsible for certain information assets, who has to authorize access to information systems etc.