ISO 27001 - 2005 ISMS
ISO / IEC 27001-ը՝ ISO / IEC 27000 ստանդարտների շղթայի աճող մասերից մեկը, Տեղեկատվության անվտանգության կառավարման համակարգի (ՏԱԿՀ) ստանդարտ է, որը հրատարակվել է 2005թ.-ի հոկտեմբերին Ստանդարտացման միջազգային կազմակերպության (ISO) և Միջազգային էլեկտրատեխնիկական հանձնաժողովի (IEC) կողմից։ Դրա ամբողջական անվանումն է ISO / IEC 27001:2005 - Տեղեկատվական տեխնոլոգիա - Անվտանգության մեթոդ - Տեղեկատվական անվտանգությոն կառավարման համակարգեր- Պահանջներ, բայց այն հայտնի է որպես «ISO 27001»։
ISO/IEC 27001 պաշտոնապես առանձնացնում է մի կառավարման համակարգ, որը նախատեսված է՝ տեղեկատվական անվտանգությունը պարզ կառավարման վերահսկողության ներքո մցնելու համար։ Լինել մի ձևական հատկորոշում նշանակում է, որ այն կարգավորում է հատուկ պահանջներ։ Այն կազմակերպությունները, որոնք պնդում են որ ընդունել են ISO / IEC 27001, հետևաբար, կարող են պաշտոնապես աուդիտի ենթարկվել և վավերացվել ստանդարտին համապատասխան (ավելի մանրամասն ստորև)։
Կազմակերպությունների մեծ մասը ունեն մի շարք տեղեկատվական անվտանգության վերահսկողություններ։ Սակայն, առանց ՏԱԿՀ-ի վերահսկողությունները հակված են որոշակիորեն անկազմակերպ ու մասնատված լինելուն, իրականացվելով հաճախ որպես հատուկ իրավիճակներում կարևոր լուծումներ, կամ պարզապես որպես համագումարում քննարկվող առարկաներ։ Ժամկետը լրացած մոդելները սովորաբար վերաբերվում են այս մակարդակին որպես «ժամանակավոր»: Գործընթացի անվտանգության վերահսկումները, որպես կանոն վերաբերվում են ՏՏ-ի կամ տվյալների անվտանգության որոշ հայեցակետերի, մասնավորապես, թողնելով ՏՏ-ին չվերաբերվող տեղեկատվական միջոցները (ինչպիսիք են գործավարությունը և մասնավոր գիտելիքները) քիչ պաշտպանված։ Օրինակ, բիզնես շարունակականության պլանավորումը և ֆիզիկական անվտանգությունը, կարող է կառավարվել ՏՏ-ից կամ տեղեկատվական անվտանգությունից բավականին անկախ, մինչդեռ Մարդկային ռեսուրսների փորձերը կարող են մի փոքր մեջբերում կատարել ողջ կազմակերպությունում տեղեկատվության անվտանգության դերերը և պատասխանատվությունները սահմանելու և հանձնարարելու համար։
ISO / IEC 27001 պահանջում է, որ կառավարումը.
- Պարբերաբար ուսումնասիրի կազմակերպության տեղեկատվական անվտանգության ռիսկերը, հաշվի առնելով սպառնալիքները, խոցելիությունը և հետևանքները,
- Մշակի և իրականացնի տեղեկատվական անվտանգության ստուգումների, և/կամ ռիսկի ուղղման այլ ձևերի (ինչպիսիք են ռիսկերից խուսափումը կամ դրանց փոխանցումը) հաջորդական և բազմակողմանի խնդրագրեր, որոնք վերաբերվեն այն ռիսկերին, որոնք անընդունելի են համարվում։
- Ընդունի մի կապակցող կառավարման ընթացակարգ, որը կհիմնավորի որ տեղեկատվության անվտանգության վերահսկումները շարունակականորեն համապատասխանում են կացմակերպության տեղեկատվությունների անվտանգության պահանջներին։
ISO / IEC 27001:2005 նախատեսված է տարբեր տիպի կիրառումների համար, ներառյալ հետևյալը.
- կիրառել կազմակերպությունների շրջանակներում անվտանգության պահանջները և նպատակները ձևակերպելու համար,
- կիրառել կազմակերպությունների շրջանակներում, որպես միջոց որը կերաշխավորի անվտանգության ռիսկերի արդյունավետ կառավարումը,
- կիրառել կազմակերպությունների շրջանակներում օրենքների և կանոնակարգերի հետ համապատասխանացումը ապահովելու համար,
- կիրառել կազմակերպությունների շրջանակներում, որպես ստուգումների իրականացման և կառավարման գործըթացի համակարգ, որպեսզի երաշխավորի կազմակերպության անվտանգության հատուկ մոտեցումների համապատասխանությունը,
- նոր տեղեկատվական անվտանգության կառավարման գործընթացի սահմանման համար,
- առկա տեղեկատվական անվտանգության կառավարման գործընթացների բացահայտման ու հստակեցման համար,
- կիրառել կազմակերպությունների ղեկավարների կողմից, տեղեկատվական անվտանգության կառավարման գործունեությունների վիճակը որոշելու համար,
- կիրառել կազմակերպությունների ներքին և արտաքին աուդիտորների կողմից, կազմակերպության ընդունած քաղաքականությունների, հրահանգների և ստանդարների հետ համապատասխանության աստիճանը որոշելու համար,
- կիրառել կազմակերպությունների կողմից, գործառնական կամ առևտրային նպատակներով համագործակցող առևտրային գործընկերներին և այլ կազմակերպությունների տեղեկատվական անվտանգության քաղաքականությունների, հրահանգների, ստանդարտների և ընթացակարգերի մասին համապատասխան տեղեկատվություն տրամադրելու համար,
- բիզնեսը լիազորող տեղեկատվության անվտանգության իրականացման համար,
- կիրառել կազմակերպությունների կողմից, հաճախորդներին տեղեկատվության անվտանգության մասին համապատասխան տեղեկատվություն տրամադրելու համար։
ISO 27000-ի առավելությունները
ISO 27000-ի շարքի մեկ կամ ավելի ստարնդարտների ընդունման և իրականացման դեպքում առավելությունները շատ են և բազմազան։ Չնայած որ դրանք հակված են տարբերվել կազմակերպությունից կազմակերպություն, այնուամենայնիվ դրանք ընդանուր առմամբ նույնն են։
Ստորև ներկայացված է պոտենցյալ օգուտների ցանկը։ Ինչպես այս կայքի բազմաթիվ նյութեր, սա նույնպես շարունակական ծրագիր է։ Կարող եք ներքևում բերված մեկնաբանությունների միջոցով լրացուցիչ նշումներ ավելացնել.
- Փոխգործունակցություն։ Սա է ստանդարտացման հիմնական օգուտը։ Գաղափարն այն է, որ տարբեր կողմերի համակարգերը ավելի լավ են միմյանց համապատասխանում, եթե նրանք հետևում են ընդհանուր ուղեցույցերին։
- Հավաստիացում։ Կառավարումը կարող է հավաստացած լինել համակարգի, բիզնես միավորի կամ այլ սուբյեկտի որակի համար, եթե հետևում են ընդունված համակարգին կամ մոտեցմանը։
- Պատշաճ ջանադրություն։ Համապատասխանությունը կամ հակառակ սերտիֆիկացումը և միջազգային ստանդարտները հաճախ կառավարության կողմից օգտագործվում են պատշաճ ջանադրություն ցույց տալու համար։
- Համեմատական վերլուծություն։ Կազմակերպությունները հաճախ օգտագործում են ստանդարտները, որպես իրենց գործնկերների շրջանակում իրենց կարգավիճակի չափ։ Այն կարող է օգտագործվել, որպես ընթացիկ դիրքի և առաջընթացի համեմատական վերլուծություն։
- Իրազեկություն։ Այնպիսի ստանդարտի իրականացումը ինչպիսին է ISO 27001 կարող են հաճախ հանգեցնել կազմակերպության ներսում անվտանգության առավելագույն իրազեկության։
- Շտկում։ քանի որ ISO 27001-ի (և այլ ISO 27000 ստանդարտների) իրականացումը ներգրավում է ինչպես գործարար կառավարումը, այնպես էլ տեխնիկական անձնակազմը, այն հաճախ հանգեցնում է ՏՏ-ի և բիզնեսի բազում շտկումների։
- Համապատասխանություն։ Չնայած որ կարող է տարօրինակ թվալ սա որպես առաջնային առավելություն ցուցակագրելը, սակայն հաճախ այս ներկայացնում է «ներդրման վերադարձի» ամենաարագ ձևը՝ եթե կազմակերպությունը, պետք է համապատասխանի տվյալների պաշտպանության, անձնական կամ ՏՏ կառավարման վերաբերյալ տարբեր կանոնակարգերի (հատկապես, եթե դա ֆինանսական, առողջապահական կամ կառավարական կազմակերպություն է), ապա ISO 27001 կարող են մեթոդաբանություն մեջբերել, որը թույլ է տալիս դա անել ամենաարդյունավետ եղանակով։
- Ծախսերի նվազեցում։ Տեղեկատվական անվտանգության ծախսը սովորաբար համարվում է մի ծախս, որը չի բերում ակնհայտ ֆինանսական ձեռք բերումներ։ Սակայն, այն դեպքում երբ դուք նվազեցնում եք միջադեպի պատճառով առաջացած ձեր ծախսերը այդ դեպքում առկա են ֆինանսական ձեռք բերումներ։ Դուք հավանաբար կունենաք ծառայության ընդհատում, պատահական տվյալների արտահոսք, դժգոհ աշխատակիցներ կամ նախկին աշխատակիցներ։ Ճշմարտությունն այն է, որ դեռևս ոչ մի մեթոդաբանություն և/կամ տեխնոլոգիաներ չեն հաշվարկել, թե որքան գումար կարող եք խնայել, եթե կանխեք նման միջադեպերի առաջացումը։ Բայց դա միշտ լավ է հնչում, երբ դուք դնում եք դրանք կառավարման ուշադրության կենտրոնում։
Շուկայական առավել դիրք։ Մի շուկայում, որն ավելի ու ավելի մրցունակ է, երբեմն շատ դժվար է գտնել մի բան, որը կտարբերակի ձեզ, ձեր հաճախորդների աչքերում։ ISO 27001 կարող է իսկապես լինել վաճառքի յուրահատուկ գագաթնակետ, հատկապես, եթե դուք քննարկում եք հաճախորդի կարևոր տեղեկատվությունը։
- Կարգ ու կանոն Ձեր բիզնեսում։ Այս մեկը թերևս առավել թերագնահատվածն է, եթե դուք մի ընկերություն եք, որը վերջին մի քանի տարիներին կտրուկ աճ է ունեցել, դուք կարող եք կանգնել հետևյալ խնդրի առջև՝ ո՞վ ի՞նչ պետք է որոշի, ո՞վ է որոշակի տեղեկատվության միջոցների պատասխանատուն, ո՞վ պետք է թույլատրի մուտքը դեպի տեղեկատվության համակարգ և այլն։

ISO 27001 - 2005 ISMS
ISO/IEC 27001, часть ISO/IEC 27000 семейства стандартов, системы управления информационной безопасностью (ISMS), опубликованный в октябре 2005 года Международной организацией по стандартизации (ISO) и Международной электротехнической комиссией (IEC Его полное имя ISO / IEC 27001:2005 - Информационная технология - Методы обеспечения безопасности - Системы менеджмента информационной безопасности - требования, но стандарт широко известен как "ISO 27001".
ISO/IEC 27001 формально специфицирует систему управления, которая предназначена для организации безопасности информации при управляемом контроле. Будучи формальной спецификацией, стандарт передает специальные требования. Организации, которые претендуют на принятие ISO / IEC 27001 могут быть официально проверенны и сертифицированны в соответствии с требованиями международного стандарта.
В большинстве организаций есть много элементов управления информационной безопасностью. Однако без ISMS управление, как правило, несколько дезорганизовано и непоследователено, часто осуществляется как решение конкретных ситуаций или просто как вопрос наличия. Прослушать
Модели на данном этапе обычно определяются как "специальный". Управления безопасностью в действии относится к некоторым аспектам IT или безопасности данных, в частности, оставляя не- IT информационные активы менее защищенными в целом (например, документы и собственные знания). Непрерывное бизнес-планирование и физическая безопасность, на пример, может осуществляться совершенно независимо от IT или независимо от информационной безопасности, в то время как человеческие ресурсы могут множество указаний для определения роли информационной безопасности и обязанностей в рамках всей организации
ISO/IEC 27001 требует:
- Систематического мониторинга рисков по информационной безопасности, учитывая причины, развитие и вытекающие из него следствия;
- Разработка и внедрение последовательного и полного набора менеджмента информационной безопасностью и/или другие формы риска (таких, как предотвращение или передача риска), которые считаются неприемлемыми;
- Принятие всеобъемлющего процесса управления, чтобы удостовериться, что управление информационной безопасностью продолжается для удовлетворения потребностей организации на постоянной основе.
ISO / IEC 27001:2005 предназначен, чтобы служить для :
- Систематически изучать информацию организации риски безопасности, с учетом угроз, уязвимостей и последствий;
- Разработка и осуществление согласованных и полный набор контролей информационной безопасности
- использования в рамках организации для формулировния требования и целей к безопасности;
- использования в рамках организации, как способ чтобы удостоверитсягарантся, что риски безопасности являются экономически эффективное управляемыми;
- использования в рамках организации для обеспечения соблюдения законов и правил;
- использование в рамках организаций как основу процесса для реализации и управления контролем, чтобы удостоверится что конкретные цели безопасности организации сходярся;
- определение новых процессов безопасности управления информацией;
- выявление и уточнение существующих информационных процессов управления безопасностью;
- использование управления организациями с целью определения статуса, управления деятельностю информационной безопасностью;
- использования внутренних и внешних аудиторов организаций с целью определения степени соблюдения политики, указаний и стандартов, принятых организацией;
- использования организациями, для предоставки соответствующей информации о политике информационной безопасности, директивах, стандартов и процедур для торговых партнеров и других организаций, с которыми они взаимодействуют для оперативных или коммерческих целях;
- реализация информационная безопасностиь благоприятная для бизнеса;
- использования организациями, предоставлять соответствующую информацию о информационной безопасности клиентам.
Преимущества ISO 27000
Преимущества стандартизации и осуществления одного или нескольких из ISO 27000 серий широки и разнообразны. Хотя они, как правило, отличаются от организации к организации, многие из них общие.
Ниже приведен список потенциальных выгод:
- Обеспечение: Управление можете быть гарантированным в качестве системы, бизнес-единица, или другие лица, если следовать признанной системе или подходу.
- Соблюдение или сертификации против, и международный стандарт часто используется руководством, чтобы продемонстрировать должную осмотрительность.
- Скамья Артикул: организации часто используют стандарт в качестве меры их статусов в рамках своих равных сообществ.
- Он может быть использован в качестве уступка для текущей позиции и прогресса.
- Мировоззрение: По причине реализация ISO 27001 (и других стандартов ISO 27000) стремится привлечь как управление бизнесом и технического персонала, больше IT и Бизнесс уровнения частых результатов.
- Соблюдение: Может показаться странным перечислять это как первое преимущество, но это часто паказывает быстрейший "возврат инвестиций" - если организация должна соледовать различным правилам, касающихся защиты данных, конфиденциальности и управления IT (особенно, если это финансовые, здравоохранения или правительственная организация), тогда ISO 27001 может принести в методологии, которая позволяет сделать это в наиболее эффективным способом.
- Преимущества маркетинга: В рынке, который становится все более и более конкурентоспособными, иногда очень трудно найти что-то, что будет отличать вас в глазах ваших клиентов. ИСО 27001 может быть действительно единственной точкаой продажи, особенно, если Вы обращаетесь с конфиденциальной информацией клиентов.
- Снижение расходов: Информационная безопасность, как правило, рассматривается как стоимость без очевидных финансовых выгод Однако, есть финансовая выгода, если вы снизитье расходы, связанные с инцидентами. Вы, наверное действительно имеете перерыв в обслуживании, случайные утечки информации, или недовольных сотрудников. Или недовольных бывших сотрудников. Правда, до сих пор нет методологии и / или технологии, чтобы подсчитать, сколько денег можно было бы сэкономить, если вы предотвратили бы подобные инциденты.But it always sounds good if you bring such cases to management's attention. Но всегда звучит хорошо, если ты принесли такие случаи ко вниманию руководства.
- Принести ваш бизнес в порядок: Положив свой бизнес в порядке: Это, пожалуй, самый недооцененный - если вы компания, которая резко возрастает в течение последних нескольких лет, у вас могут возникнуть такие проблемы, как - кто должен решать, что, кто несет ответственность за определенные доступ к информации, кто должен разрешить доступ к информационным системам и т.д.
- Взаимодействие: Это общее благо стандартизации. Идея в том, что системы с различными сторонами, более вероятно, сочетаются друг с другом, если они следуют общей установке.