ISO 9001:2008-ը Որակի կառավարման համակարգերի (QMS) միջազգային ստանդարտ է։
Այս ստանդարտը կազմակերպությանն ապահովում է մի շարք սկզբունքներով, որոնք երաշխավորում են ձեր բիզնեսի գործունեության կառավարման համար կենտրոնացված, տեղեկացված և գիտականորեն ապացուցված մոտեցում՝ հաճախորդի բավարարվածությունը ձեռք բերելու և ընթացիկ գործողությունների արդյունավետությունը բարելավելու համար։
Յուրաքանչյուր կազմակերպություն ցանկանում է բարելավել իր գործունեությունը այնպես, ինչպես հարկն է, այսինքն՝ ավելացնել շուկայի մասնաբաժինը, կրճատել ծախսերը, կարգավորել ռիսկերն ավելի արդյունավետ և ավելացնել հաճախորդի բավարարվածությունը։ Որակի կառավարման համակարգը հնարավորություն է տալիս ձեզ վերահսկել և բարելավել ձեր ընտրած տարածքի արտադրողականությունը։
ISO 9001 ստանդարտը աշխարհի ամենաորակյալ հաստատված համակարգն է, որը ներկայումս օգտագործվում է 170 երկրների շուրջ 897,000 կազմակերպություններում, և ստանդարտներ են նշանակվում ոչ միայն որակի կառավարման համակարգի, այլ նաև ընդհանուր կառավարման համակարգի համար։
Դա օգնում է բոլոր տեսակի կազմակերպություններին բարելավել հաճախորդի գոհունակությունը, անձնակազմի մոտիվացիան և շարունակական կատարելագործումը։
Ցանկացած կազմակերպություն կարող է օգուտ քաղել ISO 9001:2008 ստանդարտի կիրառումից։ Կարևոր չէ, թե ինչ մեծության կազմակերպություն է, կամ ինչով է այն զբաղվում։ Դա կարող է օգնել և՛ արտադրող, և՛ ծառայություններ մատուցող կազմակերպություններին հասնել որակավորված չափանիշների, որոնք ճանաչված և ընդունված են ամբողջ աշխարհում։
ISO 9001 QMS ստանդարտը հիմնված է որակի կառավարման հետևյալ ութ սկզբունքների վրա՝
- Հաճախորդի վրա կենտրոնացված
- Կազմակերպության ղեկավարում
- Մարդկանց ներգրավում
- Գործընթացի մոտեցման ապահովում
- Կառավարման սիստեմատիկ մոտեցում
- Որոշումների կայացման փաստացի մոտեցում
- Մատակարարների փոխշահավետ հարաբերություններ
- Շարունակական բարելավում
ISO 9001:2008 ստանդարտի առավելությունները
Մրցակցային առավելություն
ISO 9001 ստանդարտը պետք է կառավարվի բարձրագույն ղեկավար օղակի կողմից, որը հավաստիացնում է, որ գլխավոր կառավարման մարմինը իր կառավարման համակարգերի համար ռազմավարական մոտեցում ունի։ Մեր գնահատումը և սերտիֆիկացումը խթանում են ձեր ընթացակարգերում և աշխատանքային գործունեությունում բիզնես նպատակների հաստատուն կերպով արտացոլվելուն ` ապահովելով միջոցների մաքսիմալացում:
Բարելավում է բիզնեսի արդյունավետությունը և կառավարում բիզնեսի ռիսկայնությունը
ISO 9001-ն օգնում է ձեր կառավարիչներին բարձրացնել կազմակերպության արդյունավետությունը՝ համեմատած այն մրցակիցների հետ, ովքեր չեն օգտագործում կառավարման համակարգեր։ Սերտիֆիկացումը նաև հեշտացնում է արդյունավետության չափումը և բիզնեսի ռիսկայնության ավելի լավ կառավարումը։
Ներդրումներ է ներգրավում, բարելավում է ապրանքանիշի հեղինակությունը և հեռացնում առևտրի արգելքները
ISO 9001 սերտիֆիկացիան կբարձրացնի ձեր կազմակերպության ապրանքանիշի հեղինակությունը և կարող է լինել օգտակար գովազդային գործիք։ Այն բոլոր հետաքրքրված կողմերին հստակ ուղերձ է ուղարկում՝ հավաստիացնելով, որ դա բարձր ստանդարտներով և շարունակական բարելավումներով կազմակերպություն է։
Խնայում է ձեր գումարը
Փաստերը ցույց են տալիս, որ այն կազմակերպությունների ֆինանսական շահույթները, որոնք ներդրել են և սերտիֆիկացրել են իրենց որակի կառավարման համակարգերը ISO 9001-ով, ունենում են գործառնական արդյունավետություն, վաճառքի ավելացում, ակտիվների բարձր եկամտաբերություն և ավելի մեծ շահութաբերություն։
Արագացնում է գործողությունները և նվազեցնում ավելորդ ծախսերը
Ձեր որակի կառավարման համակարգի գնահատումը կենտրոնացվում է աշխատանքային գործընթացների վրա։ Դա խրախուսում է կազմակերպություններին, որպեսզի բարելավեն իրենց արտադրանքի որակը և մատուցված ծառայությունները և օգնում է նվազեցնել ավելորդ ծախսերն ու հաճախորդների բողոքները։
Նպաստում է ներքին հաղորդակցմանը և բարձրացնում է բարոյականությունը
ISO 9001 երաշխավորում է, որ հաջող հաղորդակցության միջոցով աշխատողներն իրենց ավելի ներգրավված են զգում։ Շարունակական գնահատման այցերը կարող են ընդգծել հմտությունների ցանկացած պակասություն և բացահայտել ցանկացած թիմային աշխատանքի խնդիր։

ISO 9001:2008 is the International standard for Quality Management Systems (QMS).
It provides an organization with a set of principles that ensure focussed, informed, scientific and proven approach to the management of your business activities to consistently achieve customer satisfaction and continually improve operational effectiveness.
Every organization would like to improve the way it operates, whether that means increasing market share, driving down costs, managing risk more effectively or improving customer satisfaction. A quality management system gives you the framework you need to monitor and improve performance in any area you choose.
ISO 9001 is by far the world’s most established quality framework, currently being used by around 897,000 organizations in 170 countries worldwide, and sets the standard not only for quality management systems, but management systems in general.
It helps all kinds of organizations to succeed through improved customer satisfaction, staff motivation and continual improvement.
Any organisation can benefit from implementing ISO 9001:2008. It doesn't matter what size they are or what they do. It can help both product and service organizations achieve standards of quality that are recognized and respected throughout the world.
ISO 9001 QMS is based on eight quality management principles:
- A Customer Focused
- Organisation Leadership
- The Involvement Of People
- Ensuring A Process Approach
- A Systematic Approach To Management
- A Factual Approach To Decision Making
- Mutually Beneficial Supplier Relations
- Continuous Improvement
Benefits of iso 9001:2008
Competitive advantage
ISO 9001 should be top-management led, which ensures that senior management take a strategic approach to their management systems. Our assessment and certification process ensures that the business objectives constantly feed into your processes and working practices to ensure you maximize your assets.
Improves business performance and manages business risk
ISO 9001 helps your managers to raise the organization’s performance above and beyond competitors who aren’t using management systems. Certification also makes it easier to measure performance and better manage business risk.
Attracts investment, enhances brand reputation and removes barriers to trade
Certification to ISO 9001 will boost your organization’s brand reputation and can be a useful promotional tool. It sends a clear message to all interested parties that this is a company committed to high standards and continual improvement.
Saves you money
Evidence shows that the financial benefits for companies that have invested in and certified their quality management systems to ISO 9001 include operational efficiencies, increased sales, higher return on assets and greater profitability.
Streamlines operations and reduces waste
The assessment of your quality management system focuses on operating processes. This encourages organizations to improve the quality of products and the service provided and helps to reduces waste and customer complaints.
Encourages internal communication and raises morale
ISO 9001 ensures that employee’s feel more involved through improved communication. Continued Assessment visits can highlight any skills shortages sooner and uncover any teamwork issues.
Increases customer satisfaction
The ‘Plan, Do, Check, Act’ structure of ISO 9001 ensures that the needs of the customer are being considered and met.